Högskolan i Halmstad
Högskolan i Halmstad - För utveckling av verksamheter, produkter och livskvalitet

Studera utomlands 

Passa på att berika din lärarutbildning genom att förlägga en del av den utomlands. Du kan utforska en annan kultur, uppleva en helt ny livsstil, få många nya vänner, förbättra dina jobbmöjligheter eller fördjupa dina kunskaper inom ett visst område.      

Du  kan  även  förlägga  en  del  av  en  kurs  eller  VFU  utomlands  eller  kanske  göra  ditt  examensarbete  i  ett  annat  land.

 

Internationella avdelningen svarar på frågor av övergripande karaktär gällande utbytesstudier. De, tillsammans med oss på sektionen, anordnar informationsträffar och sköter mycket av kontakten med de utländska lärosäten som Högskolan i Halmstad samarbetar med. Vi på sektionen svarar på frågor angående den akademiska delen av dina utbytesstudier, t.ex. kursval och tillgodoräknande.

Om du är intresserad av att förlägga en del av din utbildning utomlands, kontakta sektionens internationaliseringsansvarig. Kontaktuppgifter finner du här till höger.

Du som student har själv ansvaret för ansökningsprocessen samt planeringen och de praktiska förberedelserna av din studietid utomlands. Information som kan hjälpa dig på vägen finns på Internationella  avdelningens hemsida. Men kontakta gärna den internationaliserings-ansvariga på sektionen, för ett förberedande samtal.  

Information
Internationaliseringsansvarig
Håkan Cajander
Sidan uppdaterad 2013-01-28
Högskolan i Halmstad  |  Box 823  |  301 18  Halmstad  |  Tel: 035-16 71 00  |  registrator@hh.se  |  Besöksadress: Kristian IV:s väg 3  |  Anställdlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster