Högskolan i Halmstad
Högskolan i Halmstad - För utveckling av verksamheter, produkter och livskvalitet

Välkommen till Utexpo 28–30 maj

Utexpo – ett tillfälle att ta del av studenters examensarbeten


På torsdag är det dags för årets Utexpo på Högskolan i Halmstad. Under tre festliga dagar visas och presenteras studenters examensarbeten, främst från ingenjörs- och miljöprogrammen, och stipendier delas ut till de bästa projekten. Högskolans första Utexpo hölls redan 1982 på initiativ av dåvarande studierektorn för utvecklingsingenjörerna, Jan-Einar Blomqvist. Sedan dess har arrangemanget stadigt vuxit och på årets mässa visas ett 80-tal projekt. De flesta projekt genomförs i samverkan med företag och organisationer utanför Högskolan. Utexpo brukar vara välbesökt av såväl studenter som företag och organisationer som är nyfikna på vad årets studentkull har åstadkommit.
– Att komma som företagare till mässan är ett utmärkt sätt att träffa nya talanger och medarbetare för morgondagens utmaningar. Passa på att få kontakt med studenter som med glädje delar med sig av resultat och erfarenheter från sina projekt, säger Fredrik Ericsson, ordförande för Utexpo 2009.

Välkommen till hus I och Utexpo


På torsdag den 28 maj kl 13.00 slår Utexpo 2009 upp portarna i hus I (Högskolehallen) och mässan håller öppet fram till 15.00. På fredag den 29 maj öppnar mässan kl 10.00. Klockan 11.00 hålls invigningstal av Eva Svensson, ledamot i Högskolans styrelse och ordförande för företaget IBC International Handling AB, och kl 15.00 delas stipendier ut till de bästa examensprojekten. Mässan stänger 16.00. Lördagen den 30 maj håller Utexpo öppet mellan kl 10.00 och 14.00.
För mer information www.hh.se/utexpolänk till annan webbplats.

Program som deltar i årets Utexpo
Årets Utexpo är den 28:e mässan i ordningen. Sedan starten, då elva utvecklingsingenjörer visade upp sina examensprojekt, har antalet program som deltar successivt ökat. Följande av Högskolans program är representerade på årets mässa:

Biomedicin – inriktning fysisk träninglänk till annan webbplats
Biomekanikingenjörlänk till annan webbplats
Byggingenjörlänk till annan webbplats
Datorsystemtekniklänk till annan webbplats
Elektroingenjörlänk till annan webbplats
Energiingenjörlänk till annan webbplats
Entreprenörskap och förnyelselänk till annan webbplats
Maskiningenjörlänk till annan webbplats
Mekatronikingenjörlänk till annan webbplats
Miljö- och hälsoskyddlänk till annan webbplats
Miljövetarelänk till annan webbplats
Utvecklingsingenjörlänk till annan webbplats


Ett 80-tal uppfinningsrika examensprojekt


Välkommen till Högskolan i Halmstad och Utexpo. Under ett besök på Högskolans årliga examensmässa slås man av studenternas kreativitet, skaparglädje och entreprenörsvilja. Läs mer nedan om fyra av de 80-talet projekt som ställer ut på årets mässa. Flera av examensprojekten har skett i samarbete med företag och andra aktörer. Mer information om att samverka med Högskolan finns på
www.hh.se/samverkan.

Projekt 24: H2 för racing


Om rätt teknik utnyttjas släpper inte fordon som körs på vätgas ut någon koldioxid. Det berättar Johan Ahlberg som tillsammans med Roland Lindblom har konverterat en bensindriven racerbil till vätgasdrift. Studenterna går på Energiingenjörsprogrammet och har under examensprojektet samarbetat med racerföraren Jonas Flädjemark från Falkenberg. Jonas Flädjemark var intresserad av att tävlingsköra en bil som går på vätgas och tog kontakt med Högskolan i Halmstad för att se om det fanns intresse bland studenter för projektet.
– Vi nappade på idén. Förutom att konvertera bilen till vätgasdrift, gjorde vi också en nulägesanalys som bland annat innebar att vi kollade upp regelverket kring vätgas och vad det kostar, säger Johan Ahlberg.
Rent teoretiskt är det högre energimängd i vätgasen per viktenhet jämfört med bensin, men i realiteten är det är svårt att få en motor att utnyttja all denna energi. Vinsten är i stället miljömässig. Om vätgas tillverkas genom så kallad elektrolys med el från till exempel vindkraft eller solenergi får man endast ut energi och vatten vid förbränning och körningen blir koldioxidneutral.

Projekt 6: Produktutvecklingsprojekt Easy Load


Dan Gyllensvärd och Andreas Welander på Biomekanikingenjörsprogrammet, har utvecklat ett hjälpmedel för äldre personer som har svårt att lasta bilens bagageutrymme. Under examensarbetet har studenterna samarbetat med företaget Autoadapt AB i Stenkullen, som specialiserat sig på att utveckla bilanpassningar för individer med olika grad av funktionshinder.
– Samarbetet har fungerat bra och vi har tagit fram en funktionsprototyp, det vill säga ett förslag på hur ett lyfthjälpmedel för ilastning i personbilens bagageutrymme kan se ut. Vi har överlämnat produkten till Autoadapt och vi får se hur företaget vill vidareutveckla den, säger Dan Gyllensvärd.

Projekt 28: Uncord™ Audio – formgivning av produkt för trådlös ljudöverföring


Caroline Ansheden på Maskiningenjörsprogrammet har utvecklat en produkt som trådlöst överför ljud mellan datorn och stereoanläggningen. Genom att använda så kallad bluetooth-teknik överförs ljudet i mp3-format. Räckvidden är ungefär 100 meter, och tekniken är tänkt att underlätta för främst privatpersoner som slipper att dra sladdar över stora ytor. Under examensarbetet har Caroline Ansheden samarbetat med företaget Free2Move AB i Halmstad.
– Samarbetet har fungerat jättebra och företaget har verkligen ställt upp och fungerat som bollplank. Jag överlämnar nu produkten till företaget och räknar med att de tar över och utvecklar den vidare, säger Caroline Ansheden.

Projekt 72: Boleko. Lekstuga som ökar intresset för teknik och miljö


Elin Karlberg och Jenny Carlsson på Utvecklingsingenjörsprogrammet har utvecklat en miljövänlig lekstuga som ska öka barns intresse för miljö, teknik och naturvetenskap. Utvecklingen av lekstugan, som fått namnet Boleko, har skett i samarbete med lärarutbildningen vid Högskolan i Halmstad. Lekstugan, som är byggd av miljövänliga material, är ett så kallat passivhus vilket bland annat innebär att tak, väggar och golv är välisolerade. Inne i stugan finns många spännande funktioner – som en stjärnhimmel, ett återvinningssystem och en magnetvägg. Lekstugan har redan haft besök av en liten testpatrull med barn i åldrarna åtta till tolv år.
– Det var uppskattat. Lekstugan fungerar som ett litet "science center" och vi vill visa på olika ämnen inom naturvetenskap, miljö och teknik, berättar Jenny Carlsson.
Information
Högskolan i Halmstad
Box 283
301 18 Halmstad
Tfn: 035-16 71 00
Fax: 035-18 61 92
E-post: nyhetsbrev@hh.se
Ladda ned
Fredrik Ericsson, ordförande

Fredrik Ericsson, ordförande

Caroline Ansheden, maskiningenjör

Caroline Ansheden, maskiningenjör

Jenny Carlsson och Elin Karlberg

Jenny Carlsson och Elin Karlberg

Sidan uppdaterad 2009-10-21
Högskolan i Halmstad  |  Box 823  |  301 18  Halmstad  |  Tel: 035-16 71 00  |  registrator@hh.se  |  Besöksadress: Kristian IV:s väg 3  |  Anställdlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster