CIELs syfte är att utveckla forskning och kunskaper om innovation, entreprenörskap och regionalt lärande. Med forskning inom områden som berör nya, små och medelstora företags utveckling fokuseras frågor och analys av innovations- och produktutvecklingsarbete, strategi och ledning, entreprenörskap, marknadsföring, finansiering, organisering, styrning (governance) och internationalisering.
Målet för den gemensamma miljön är främst att skapa möjligheter för internationellt framstående forskning kring innovation, entreprenörskap och lärande. Forskargrupperna har fokus på empirisk forskning om nya, små och medelstora företags verksamhet och det regionala lärandet.
Forskarutbildningen inom området innovationsvetenskap inriktas inledningsvis på innovationsledning och affärsutveckling, som inkluderar forskning inom samhälls- och beteendevetenskapliga områden, teknik och naturvetenskap med fokus på innovationer, dess tillblivelse, framväxt, kommersialisering och etablering på marknaden.
CIEL har aktivt bidragit till att utveckla masterutbildningen "Innovation Management and Business Development".
CIEL deltar även i Forskarskolan Entreprenörskap- Hälsa.

De möttes för några år sedan genom ett samarbete inom Linnaeus-Palme, Gabriel Baffour Awuah och kollegan Muhammad Amal.
Sedan dess har de forskat tillsammans inom marknadsföring och bland annat vunnit det prestigefyllda priset Emerald LiteratiNetwork 2012 Outstanding Paper Award, för en av sina vetenskapliga artiklar.
(Universitets- och högskolerådet)

Högskolan deltar i fiskodlingsprojekt med indianer i Colombia
Colombianska Universidad del Cauca är ett av flera internationella lärosäten som Högskolan i Halmstad har ett samverkansavtal med. Jonas Rundquist, lektor i Industriell organisation, ingår sedan ett par år i en akademisk styrgrupp som ska hjälpa den colombianska ursprungsbefolkningen att internationalisera sin jordbruksverksamhet. Tack vare samarbetet får Högskolan dessutom en ny doktorand i vår.

”Viktigt med samverkan och internationalisering på alla nivåer”
Tät samverkan med väletablerade kontakter och internationalisering på alla nivåer i verksamheten. Det är viktiga grundbultar i CIEL:s internationella verksamhet. Forskningsmiljön har under de senaste åren lyckats rekrytera flera doktorander från andra länder.
Information
Relaterade länkar