Högskolan i Halmstad
Högskolan i Halmstad - För utveckling av verksamheter, produkter och livskvalitet

Påbyggnadsutbildning med fastighetsmäklarinriktning 60 hp

Genom denna utbildning blir du behörig att söka registrering som fastighetsmäklare.

Påbyggnadsprogrammet kompletterar Bygg- och fastighetsekonomprogrammet (BFE) vid Högskolan. Efter avslutad utbildning på BFE och denna påbyggnadsutbildning uppfyller du de teoretiska krav som fastighetsmäklarnämnden ställer för att en registrering som fastighetsmäklare skall kunna beviljas.

Studenter med examen från Bygg- och fastighetsprogrammet har förtur till utbildningen.

För dig som inte har läst BFE vid högskolan krävs ytterligare dessa kurser av Fastighetsmäklarnämnden, förutom denna påbyggnadsutbildning:

  • Juridisk översiktskurs 15 hp
  • Fastighetsrätt 15 hp
  • Byggteknik 7,5 hp
  • Ekonomistyrning 7,5 hp
  • Affärsredovisning 7,5 hp
Dessutom krävs ytterligare en annan så kallad breddkurs om 7,5 hp inom de ämnen som anges i Fastighetsmäklarnämndens föreskrifter.

Se vidare Fastighetsmäklarnämndenslänk till annan webbplats föreskrifter vad gäller krav på respektive kursinnehåll.

Arbetsområden
Fastighetsmäklare

Välkommen till Halmstad


Halmstad har ett brett nöjes- och kulturliv, och när du behöver lugn och ro är det aldrig långt till havet eller tysta skogar.
Läs mer om vad staden erbjuder.
Sidansvarig: Anna Thornberg
Sidan uppdaterad 2012-11-13
Högskolan i Halmstad  |  Box 823  |  301 18  Halmstad  |  Tel: 035-16 71 00  |  registrator@hh.se  |  Besöksadress: Kristian IV:s väg 3  |  Anställdlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster