Högskolan i Halmstad
Högskolan i Halmstad - För utveckling av verksamheter, produkter och livskvalitet

Urval

Till många utbildningar räcker inte antalet platser till alla sökande. Då måste ett urval göras. En förutsättning för att du ska kunna vara med i urval är att du uppfyller alla behörighetskrav. Urvalet sker i två steg, urval 1 och urval 2.

I urvalet fördelas platserna mellan behöriga sökande. Du konkurrerar med andra behöriga sökande med ditt meritvärde. Urvalet resulterar i att du blir antagen, reservplacerad eller struken. Detta meddelas i antagningsbesked 1 efter urval 1 och i antagningsbesked 2 efter urval 2.

Program för nybörjare


Vid urval till program som vänder sig till nybörjare fördelas platserna från och med antagningen till höstterminen 2011 mellan betygsgrupp och högskoleprovsgrupp med 66 % i betygsgruppen och 34 % i provgruppen.

Kurser


Högskolan i Halmstad tillämpar i huvudsak fyra olika modeller för urval till kurser:

Urvalsmodell A
Betyg 35 %, högskoleprov 35 %, akademiska poäng 30 %.

Urvalsmodell B
Betyg 15 %, högskoleprov 15 %, akademiska poäng 70 %.

Urvalsmodell C
Betyg 25 %, högskoleprov 25 %, akademiska poäng 50 %.

Urvalsmodell D
Akademiska poäng 50 %, yrkeserfarenhet inom det yrke/de yrken som är grund för behörighet 50 %.

Annat urval


Till vissa kurser, påbyggnadsprogram och magisterprogram förekommer andra urvalsmodeller, se antagningsordningen till höger.

Sent inkommen anmälan


Sökande efter sista anmälningsdag har möjlighet att bli antagen i mån av plats. Rangordning av efteranmälda görs utifrån den dag då anmälan inkommer. Om anmälan inte är fullständig vid inlämnandet rangordnas sökande efter den dag då behörigheten styrks.
Sidansvarig: Stefan Hallstedt
Sidan uppdaterad 2011-12-01
Högskolan i Halmstad  |  Box 823  |  301 18  Halmstad  |  Tel: 035-16 71 00  |  registrator@hh.se  |  Besöksadress: Kristian IV:s väg 3  |  Anställdlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster