Till många utbildningar räcker inte antalet platser till alla sökande. Då måste ett urval göras. En förutsättning för att du ska kunna vara med i urval är att du uppfyller alla behörighetskrav. Urvalet sker i två steg, urval 1 och urval 2.I urvalet fördelas platserna mellan behöriga sökande. Du konkurrerar med andra behöriga sökande med ditt meritvärde. Urvalet resulterar i att du blir antagen, reservplacerad eller struken. Detta meddelas i antagningsbesked 1 efter urval 1 och i antagningsbesked 2 efter urval 2.
Program för nybörjare
Vid urval till program som vänder sig till nybörjare fördelas platserna från och med antagningen till höstterminen 2011 mellan betygsgrupp och högskoleprovsgrupp med 66 % i betygsgruppen och 34 % i provgruppen. Kurser
Högskolan i Halmstad tillämpar i huvudsak fyra olika modeller för urval till kurser:Urvalsmodell A
Betyg 35 %, högskoleprov 35 %, akademiska poäng 30 %.
Urvalsmodell B
Betyg 15 %, högskoleprov 15 %, akademiska poäng 70 %.
Urvalsmodell C
Betyg 25 %, högskoleprov 25 %, akademiska poäng 50 %.
Urvalsmodell D
Akademiska poäng 50 %, yrkeserfarenhet inom det yrke/de yrken som är grund för behörighet 50 %.
Annat urval
Till vissa kurser, påbyggnadsprogram och magisterprogram förekommer andra urvalsmodeller, se antagningsordningen till höger.Sent inkommen anmälan
Sökande efter sista anmälningsdag har möjlighet att bli antagen i mån av plats. Rangordning av efteranmälda görs utifrån den dag då anmälan inkommer. Om anmälan inte är fullständig vid inlämnandet rangordnas sökande efter den dag då behörigheten styrks.