Hur ser dina studier ut en vanlig dag?
- Oftast har vi föreläsningar på förmiddagarna, mellan nio och tolv. På eftermiddagen har vi då ingen schemalagd undervisning, men i stället jobbar vi kanske med något grupparbete eller sitter och läser. Ofta pluggar jag tillsammans med kompisar. Vi träffas på biblioteket eller hemma hos någon av oss och läser, fikar och diskuterar.
Vad är de största skillnaderna från gymnasiet?
- Så mycket mer hänger på en själv. Till en början kändes det som om jag hade jättemycket ledig tid, men jag märkte snart att det inte går att lalla runt. Det är mycket att läsa, men man kan lägga upp tiden ganska fritt. Jag föredrar att vara ledig på kvällarna till exempel, därför försöker jag att plugga på dagen. Andra kanske gör tvärtom.
- En annan skillnad från gymnasiet är att vi köper all kurslitteratur själva. Vi får en litteraturlista av läraren och får ordna fram böckerna på egen hand. Vi brukar ha ungefär fyra böcker per delkurs.
Har du något tips till nya studenter?
- Det bästa tipset är det klassiska: Börja plugga i tid! Det är mycket som ska hinnas med och det är tråkigt att behöva sitta framför böckerna dygnet runt dagarna innan tentan. Eller ännu värre: att missa tentan och halka efter. Det bästa är hålla jämna steg med det läraren går igenom på föreläsningarna.



