Joakim Tell tilldelas stipendium för arbetet med Aquality
Joakim Tell, biträdande professor i industriell organisation vid Högskolan i Halmstad, har fått 475 000 kronor från Familjen Knut & Ragnvi Jacobssons stiftelse för projektet Aquality. Projektet fokuserar på att ta fram flytande drönare med sensorer som i realtid kan mäta och analysera vattenkvalitet i olika miljöer.

Joakim Tell tog emot stipendiet av Monica Eklund, dotter till Knut och Ragnvi Jacobsson.
Aquality kombinerar hårdvaru- och mjukvaruutveckling för att skapa ett prototypsystem som kan avläsa viktiga vattenparametrar, såsom pH, näringsämnen och föroreningar. Systemet möjliggör kontinuerlig övervakning, spårning av utsläpp och automatiserade mätningar – något som kan ge kommuner, företag och forskare betydligt bättre beslutsunderlag kring miljöarbete och hållbarhetsomställning.
En central del av projektet är integrationen av Design Based Education (DBE), där studenter vid Högskolan i Halmstad deltar aktivt i utvecklingsarbetet. Genom att vara med och ta fram den tekniska lösningen får studenterna både praktisk erfarenhet och insyn i hur innovation kan användas för att lösa samhällsutmaningar kopplade till miljö och hållbarhet.
– Jag är jättetacksam för stipendiet från Familjen Knut & Ragnvi Jacobssons stiftelse. Stödet gör att vi kan vidareutveckla Aquality och testa tekniken i verkliga miljöer, med målet att skapa ett användbart verktyg för att följa vattenkvalitet och förebygga miljöproblem, säger Joakim Tell.
Forskningsstipendiet delas ut av Familjen Knut & Ragnvi Jacobssons stiftelse, som sedan 2012 har stött forskning och utbildning med fokus på samhällsnytta, innovation och kvalitet.
Text: Lovisa Essunger
Bild: Familjen Knut & Ragnvi Jacobssons stiftelse