ECH för projekt i tidigt skede
Har du en idé, ett projekt eller en produkt inom elektronikområdet som du vill utveckla? Elektronikcentrum i Halmstad (ECH) kan hjälpa dig att komma vidare genom kontakter, aktiviteter och kompetens.

”Det är väldigt viktigt för studenter att få jobba praktiskt i den här miljön och inte bara läsa om teorin. Att få testa på och göra det man har läst om, att skolan ger oss den chansen, är otroligt.”
Erica Jonsson, alumn och testingenjör
Du behöver inte ha ett etablerat företag för att ta kontakt med ECH. Det kan till exempel vara relevant för dig som är student, alumn, funderar på att starta företag eller driver eller arbetar i ett nystartat företag.
Genom ECH kan du få kontakt med företag, forskare, specialister och andra aktörer inom elektronikområdet och ta del av kurser, nätverksträffar och andra aktiviteter.
Bli en ECH-vän
ECH-vänner är ett nätverk för personer, företag och andra aktörer med intresse för elektronikområdet. Nätverket utvecklas inom projektet Refraktor.
Som ECH-vän blir du en del av ett nätverk där du kan:
- delta i kurser och andra kompetenshöjande aktiviteter
- delta i nätverksträffar och möta företag, forskare och specialister och andra aktörer
- ta del av kunskap inom exempelvis EMC, CE-märkning och elektronikutveckling
- knyta nya kontakter och hitta möjligheter till samarbete
Som ECH-vän får du också ett nyhetsbrev med information om kommande aktiviteter, kurser och annat aktuellt inom ECH och Refraktor.
Anmäl dig till ECH-vänner
Är du redan verksam i ett etablerat företag?
För dig som driver eller arbetar i ett etablerat företag finns mer information om ECH:s testmiljöer, specialistkompetens, aktiviteter och kontaktvägar.