Möt våra studenter
Hur är det att vara student i Halmstad? Ta del av vad studenterna själva tycker om sin vardag – både på och utanför Högskolan. Passa på att träffa våra studenter på öppet hus eller när de är ute på turné! Eller sitt lugnt kvar vid skärmen och kika på filmer där våra studenter berättar om alltifrån utbildningar och smarta innovationer till hur du hittar en studentbostad och vad som egentligen är det bästa med livet som student i Halmstad.
Kunskap & Framtid, 24-26 november
Träffa oss på Kunskap & Framtid i Göteborg. Få information om våra utbildningar, om Högskolan i Halmstad och studentlivet.
Mer information om Kunskap & Framtid Länk till annan webbplats.
Saco-studentmässa, 1–2 december
Träffa oss på Saco-studentmässa i Stockholm. Få information om våra utbildningar, om Högskolan i Halmstad och studentlivet.
Mer information om Saco studentmässa Länk till annan webbplats.
Saco-studentmässa, 7 december
Träffa oss på Saco-studentmässa i Malmö. Få information om våra utbildningar, om Högskolan i Halmstad och studentlivet.
Mer information om Saco studentmässa Länk till annan webbplats.
Frågor och svar med våra studenter
Se filmer där studenter svarar på vad som är det bästa med Halmstad, Högskolan och studentlivet hos oss:
Här kan du träffa våra studentambassadörer
Högskolan i Halmstad deltar på flera gymnasiemässor i södra och västra Sverige inför ansökningarna till höstterminen. Vi planerar just nu för besök under våren 2023.
Studentintervjuer
Studentworkshop för forskningsprojektet OSMaaS

Linda och Maria, Specialistsjuksköterskeutbildning

Alumnintervjuer
Peter Uppman, Utvecklingsingenjörsprogrammet

Åsa Ekman, Sociologi och socialt utvecklingsarbete

Lisa Närenborn, Språk, textbearbetning och digital kommunikation

Pia Nevala Westman, Masterprogram i hälsa och livsstil

Dana Varga, Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU)
