Ny biträdande professor
På denna sida hittar du som är ny biträdande professor vid Högskolan i Halmstad praktisk information inför akademisk högtid.

Akademiska högtid innehåller många olika delar. För att du ska få en uppfattning om dagen och de olika programpunkterna har vi här sammanfattat det viktigaste. Mer detaljerad information och praktiska anvisningar får du av Högskolans eventkoordinator.
Högtidsceremonin 6 november
Högtidsceremonin äger rum på Halmstads teater. Den inleds med en procession. Andra programpunkter är professorsinstallation, doktorspromotion och uppmärksammande av andra akademiska framgångar. Musik och olika högtidstal är också en del av ceremonin.
Under ceremonin sitter du tillsammans med dina eventuella gäster och andra personer som ska uppmärksammas. Personal på plats kommer att informera om var ni ska sitta.
Gäster som ska uppmärksammas under ceremonin, däribland biträdande professorer, blir välkomnade upp på scenen av ceremonins presentatör när det är dags för er att uppmärksammas.
Anmälan, middag och bordsplacering
Du har möjlighet att ta med dig en gäst till middagen. Du måste anmäla dig och din gäst. Anmälan sker via länken i den e-postinbjudan som du får i september. Observera att inbjudan och anmälningslänken är personliga och inte kan överlåtas.
Du och din gäst deltar utan kostnad. Ni är båda bordsplacerade. Personal på plats kommer att informera om var ni ska sitta.
Under middagen bjuds på underhållning och efter middagen blir det dans.
Gäster vid ceremonin
Till ceremonin kan du bjuda med flera gäster utan kostnad. Du måste anmäla dina gäster. Det gör du genom att skicka ett meddelande till Högskolans eventgrupp. Gäster som deltar enbart under ceremonin får anvisningar av personal på plats om var i salongen de ska sitta.
Klädkod
Valfri, festlig klädsel.
Användning av doktorshatt
Du som har promoverats och har en doktorshatt får gärna ta med dig den till akademisk högtid. Fram till promotionsdelen i ceremonin ska hatten ligga i ditt knä. Du sätter på dig hatten samtidigt som promotorn sätter på sig sin promotionskrans och uppmanar de gäster som har en doktorshatt att sätta på sig sin hatt. Du har därefter hatten på huvudet under resterande delen av ceremonin.
Utländska doktorshattar är tillåtna. En allmän regel för användningen av doktorshattar är att den bärs när promotorn bär sin krans.