Virtuell Reality som distraktionsmetod för barn vid vårdprocedurer
Det är viktigt att provtagningar och andra vårdprocedurer på barn genomförs så skonsamt som möjligt för barnen. Virtuell Reality (VR), i form av olika VR- upplevelser och VR-spel, är en distraktion där forskning visat positiv effekt mot barns rädsla och smärta, men resultaten är inte samstämmig.
Den forskning som finns är främst kvantitativ eller från föräldrars eller vårdpersonals perspektiv. Barns upplevelser av att använda VR som distraktion vid vårdprocedurer saknas nästan helt.
För att undersöka barns, vårdnadshavares och vårdpersonals upplevelser av VR som distraktionsmetod kommer information att samlas in från dessa tre perspektiv. intervjuer kommer att genomföras med barn från barnklinik och vårdcentraler som erbjuder VR distraktion vid vårdprocedurer. Barnen ska ha erbjudits VR teknik och använt eller aktivt valt bort den. Fokusgrupper, alternativt enskilda intervjuer, kommer att genomföras med vårdpersonal från samma vårdenheter vilka använt VR som distraktion under vårdrelaterade procedurer på barn. Enkäter kommer att förmedlas via e-post till vårdnadshavare som varit med under VR distraktion.
De vårdprocedurer som kan bli aktuella är blodprovstagningar, inläggning av venösa infarter, vaccinationer, såromläggningar, suturering av sår, borttagning av stygn eller agraffer, borttagning av främmande kropp (träflisor exempelvis).
Under intervjuerna får barnen möjlighet att berätta och sätta ord på sina erfarenheter. Barnen kan känna att de blir lyssnade på och att någon tar dem på allvar. Barnen kan känna att de bidrar till att förbättra distraktionsmetoder som kan hjälpa andra barn i framtiden, vilket kan stärka barnens självsäkerhet. Om VR-teknik kan distrahera barn under obehagliga vårdprocesser leder det till färre stressade barn, minskad användning av lugnande medicin, kortare vårdbesök och mindre rädsla inför framtida vårdbesök. Då barnen inte behöver lägga energi på oro och rädsla leder upplevelsen till att barnens egenvärde stärks och en positiv utveckling sker. Barn med långvariga sjukdomar kan bli mer mottagliga för information och våga bli delaktiga i sin vård. Övergången till vuxenvård kan bli enklare och belastningen på samhället mindre. Studiens resultat ger ökad kunskap om VR, till vilka barn och i vilka situationer VR kan fungera.
Projektet initierades inom ramen för CareWare Nordic, ett samverkansprojekt mellan svenska och danska aktörer som stöds av det EU-finansierade programmet Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak. Inom detta sammanhang påbörjades arbetet med att undersöka och implementera VR-teknik för barn, vilket nu vidareutvecklas till ett forskningsprojekt.
Om projektet
Projektperiod
- 2025-10-01–2028-05-31
Projektledare
Andra deltagande forskare
- Anna Isaksson, universitetslektor i sociologi
- Peggy Lindö, projektkoordinator, Leap for Life
- Virginia Wiman adjunkt i folkhälsovetenskap
Finansiärer
- CareWare Nordic