Sök Stäng

Innovations­konferens för att skapa ringar på vattnet

Årets innovationskonferens förde samman forskare, studenter och samarbetsaktörer, som företag och offentliga organisationer, i Lab City på Högskolan i Halmstad den 11 september. Temat för konferensen var ”ringar på vattnet”.

En samling människor som står runt varandra och pratar. Foto

Innovationskonferensen samlade över hundra deltagare.

I år hade Innovationskonferensen ett nytt format, med en mässa med utställare från Högskolans forskningsprogram, företag och andra organisationer samt studentprojekt. Besökarna kunde dessutom välja att ta del av en mängd korta föreläsningar om aktuell forskning.

Många tillfällen fanns under dagen att mötas, samtala, inspireras och dela erfarenheter och idéer med varandra.

– Jag tycker att det blev en bra dag som jag också tror gav ringar på vattnet. Jag hoppas att såväl gäster som våra medarbetare på Högskolan fick en positiv känsla av dagen. ”Surret” och de många spontana mötena i pauserna tyder på att det var så, säger Matilda Sommelius, samverkansstrateg vid Högskolan i Halmstad och projektledare för Innovationskonferensen.

Innovationskonferensen samlade över hundra deltagare. Båda fokusområdena, Hälsoinnovation och Smarta städer och samhällen, var värdar för Innovationskonferensen.

En person står framför åhörare och pratar. Foto

Pontus Wärnestål, vicerektor med ansvar för samverkan, innovation och hållbarhet vid Högskolan, välkomnade besökarna. ”Samverkan, innovation och hållbarhet kommer att genomsyra dagens program”, sade Pontus Wärnestål och påpekade att hållbarhet väger tungt i all innovation som Högskolan i Halmstad ägnar sig åt.

Tre personer står runt ett ståbord och tittar på en läsplatta. Foto

Vaike Fors (till höger), professor i designetnografi och ledare för forskningsprogrammet REBEL, på mässgolvet tillsammans med andra deltagare.

Tre personer står vid sidan av något som ser ut som en gul båt. Foto

Här visas CATFISH, ett student- och samverkansprojekt med drönarteknik för att på ett enkelt och effektivt sätt bidra till renare sjöar, vattendrag och hav.

Några personer står vid ett ståbord och en personer visar något. Foto

Eleiko, en av Högskolan i Halmstads strategiska samverkanspartner, deltog i Innovationskonferensen bland annat som utställare på mässgolvet.

En person står framför åhörare och pratar. Foto

”Vi är här för att prata, mötas och lära av varandra”, betonade Kristian Widén, ledare för fokusområdet Smarta städer och samhällen, i sitt inledningstal.

En person står framför med mikrofon och headset. Foto

”I dag finns chansen att komma nära alla presentatörer, ställa frågor och få kontakt”, sade Jens Nygren, ledare för fokusområdet Hälsoinnovation, i sitt inledande tal.

Publicerad

kontakt

Dela

Kontakt