Sök Stäng

Life Science Academy

Projektets mål är att stärka innovationsförmågan hos life science startups i ØKS-området, genom att säkerställa att produkter som kan marknadsföras färdigställs på lång sikt skapar ökad överlevnad, tillväxt och skalning bland deltagande startups.

Interreg Öresund Skagerak Kattegatts logotyp. Medfinansierat av EU.

Life Science Academy är ett 3-årigt projekt som medfinansieras av EU-programmet Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak, som stöder gemensamma projekt i sydvästra Skandinavien som främjar utvecklingen av social innovation, grön ekonomi, transport och sysselsättning.

Den globala marknaden för life science och välfärdsteknologiska lösningar växer snabbt som ett resultat av en växande medelklass, fler äldre medborgare och en ökning av livsstil och kroniska sjukdomar.

ØKS-regionen har en gemensam styrkeposition inom life science och om detta stöds kan Skandinavien bli ett skyltfönster för innovativa hälsolösningar till förmån för tillväxt, sysselsättning, export och folkhälsa i hela området. Detta projekt syftar till att utveckla och erbjuda ett 360-graders produktutvecklingsprogram för startups inom life science, vilket säkerställer en tidig och strukturerad insats i varje produktutvecklingsfas.

Målet med projektet är att stärka innovationsförmågan hos startups i ØKS-området, genom att säkerställa att säljbara produkter är färdigutvecklade, vilket på sikt skapar ökad överlevnad, tillväxt och skalbarhet bland deltagande startups.

Om projektet

Projektperiod

  • 2023-08-01–2026-07-31

Projektledare

Samverkanspartner

  • DTU Skylab
  • Erhvervshus Sjælland
  • FIERS
  • Knowledge Hub Zealand
  • Medicon Valley Alliance
  • SmiLe Incubator
  • The Life Science Cluster
  • Danish Technological Institute
  • University of Southern Denmark

Finansiärer

  • Interreg Öresund-Kattegat-Skagerrak

uppdaterad

Kontakt

Dela

Kontakt

Text Life Science Academy for Startups.