Sök Stäng

Årets alumn leder svenska simlandslaget till OS-framgångar

Martina Aronsson, förbundskapten för svenska simlandslaget, är Årets alumn vid Högskolan i Halmstad 2025! Hennes resa från en kandidatexamen i idrottspsykologi till ledare på internationell elitnivå visar hur akademiska kunskaper kan bana väg för framgång – både i och utanför bassängen.

Medelålderskvinna i brunt hår står utomhus i blå pikétröja. Hon ler mot kameran med händerna på höfterna. I bakgrunden finns buskage. Foto.

Martina Aronsson.

”Min utbildning har absolut påverkat mina vägval i yrkeslivet.”

Martina Aronsson, Årets alumn 2025

– Jag är otroligt glad och hedrad över att bli Årets alumn! Även lite överraskad, då det var länge sedan jag gick på Högskolan i Halmstad. Jag uppskattar utnämningen enormt mycket, säger Martina Aronsson.

Ledare i vattnet och på land

Efter examen från Högskolan i Halmstad år 1997 stannade Martina Aronsson kvar i Halmstad några år och drev Träningskompaniet i SK Laxens regi tillsammans med en studentkollega, samtidigt som hon arbetade som tränare i simklubben. Det blev startskottet på en lång karriär inom idrott och ledarskap, som i dag har tagit henne till rollen som förbundskapten för svenska simlandslaget, där hon bland annat ansvarar för landslagets uttagningar, aktiviteter och träningsläger, och kontakter med Sveriges Olympiska Kommitté.

Martina Aronsson var tränare för det svenska simlandslaget vid OS i Aten 2004 och i Peking 2008. Under OS i Paris förra året fick hon uppleva svenska simframgångar på nära håll, och nu blickar hon framåt mot OS i Los Angeles 2028.

– Resan dit är en olympiad i sig och det är verkligen resan som är målet, säger Martina Aronsson.

Akademisk grund för ett liv i rörelse

Martina Aronssons väg till Högskolan i Halmstad började av en slump, men valet visade sig vara avgörande för hennes framtida karriär:

– Min utbildning har absolut påverkat mina vägval i yrkeslivet, både inom idrotten och näringslivet. Vi hade nära till praktik under studietiden och jag tog varje chans att utveckla mitt ledarskap utanför föreläsningssalarna.

Som student arbetade Martina Aronsson också som simtränare, vilket gav henne möjlighet att testa teorierna i praktiken. En ekonomikurs därtill visade sig också bli ovärderlig i olika chefsroller.

Tips till dagens studenter

Martina Aronssons främsta råd till dagens studenter är att vara öppna, modiga – och nyfikna:

– Säg ”ja” ofta! ”Nej” kan man säga senare i livet. Våga ta extrajobb, engagera dig i föreningsliv eller ledarskap – allt som gör att du får prova de teorier som du lär dig under studierna. Och framför allt: njut av Halmstadstiden! Det är en fantastisk stad och du kommer att bära med dig minnen för livet.

”Vi är stolta över våra alumner”

– Vi sätter stort värde på våra alumner och är oerhört stolta över allt fantastiskt som våra tidigare studenter åstadkommer ute i världen. Årets mottagare av utmärkelsen Årets alumn är en värdefull ambassadör för vårt lärosäte. Martina Aronssons inspirerande karriärresa visar att en utbildning vid Högskolan i Halmstad kan leda till stora framgångar, säger Kristian Widén, vicerektor med ansvar för samverkan och innovation på Högskolan i Halmstad.

Text: Hilda Liberg

Bild: Joel Marklund, Bildbyrån

Om utmärkelsen Årets alumn

Varje år under avslutningshögtiden för avgångsstudenter delar Högskolan i Halmstad ut utmärkelsen Årets alumn till en tidigare student. Genom detta vill Högskolan uppmärksamma och lyfta fram tidigare studenter som har utmärkt sig efter examen och som är en positiv förebild för såväl Högskolan och dess studenter som för omgivande samhälle. Utmärkelsen är ett sätt för Högskolan att visa uppskattning och att lärosätet värdesätter en stark relation till sina alumner.

Motivering Årets alumn Martina Aronsson

”År 2025 går utmärkelsen Årets alumn vid Högskolan i Halmstad till en person som är en värdefull ambassadör för Högskolan i Halmstad. Martina Aronssons inspirerande resa i karriären visar att en utbildning vid Högskolan ger en stabil grund som kan leda till stora framgångar.

Efter sin kandidatexamen i idrottspsykologi vid Högskolan i Halmstad år 1997 har Martina Aronsson kombinerat sitt stora intresse för idrott med goda kunskaper i ledarskap och tagit sig hela vägen till rollen som förbundskapten för svenska simlandslaget. Karriären har tagit henne ut i världen och härnäst är siktet inställt på OS i Los Angeles 2028.

Årets alumn 2025 är en inspiration för Högskolans studenter och ett lysande exempel på hur kunskap, passion och mod kan leda till en framgångsrik och betydelsefull karriär.”

Publicerad

kontakt

Dela

Kontakt